Arteterapie

Obrázek nebo fotografie #4412

Tento obor ve školním roce 2019 / 2020 neotvíráme. 

„Musíme znovu nejen najít schopnost dívat se na barvy a přesně je reprodukovat, ale i schopnost žít s nimi a zažít jejich vnitřní životní sílu.“

        Rudolf Steiner 

Akademie sociálního umění Tabor otevírá ve školním roce 2018 / 1019 čtyřletý dálkový studijní obor Arteterapie.

Studium je určeno pro všechny se zájmem o obor s chutí tvořit a ponořit se do uměleckého procesu, pro zájemce z oblasti zdravotnictví, pedagogiky, sociálních služeb nebo uměleckých oborů, kteří chtějí prohloubit a rozšířit své zkušenosti a dovednosti.

Obor Arteterapie je v zahraničí akreditován Lékařskou sekcí při Svobodné vysoké škole pro duchovní vědu v Goetheanu → ve švýcarském Dornachu. V ČR je studium garantováno Asociací pro léčebnou pedagogiku, sociální a uměleckou terapii →

O anthroposofické arteterapii

Anthroposofická umělecká terapie (malování, kreslení, modelování) spojuje umění a uměleckou tvorbu, terapeutické procesy a anthroposofický obraz člověka a světa. Klient vstupuje za pomoci terapeuta do tvůrčího procesu, který mu umožní probudit skryté léčivé síly, schopné ovlivnit duchovní, duševní a tělesné děje.

Studium anthroposofické umělecké terapie rozvíjí schopnost vidět, cítit a rozumět uměleckým prvkům v jejich souvstažnosti s duchem, duší a tělem člověka. Tím se otevírá možnost prohloubené diagnostiky a účinné léčby nejrůznějších duševních a tělesných nemocí. Cílem anthroposofické umělecké terapie je tak dosáhnout léčivého účinku prožitkem vlastní umělecké tvorby.

Základy tohoto umění položily ve dvacátých letech dvacátého století Margaretha Hauschková a Liane Collot d´ Herbois a anthroposofická arteterapie se nadále rozvíjí v kontextu anthroposofické medicíny a vzdělávání v oblasti léčebné pedagogiky a sociální terapie.

Umělecký terapeut pracuje vždy v úzké spolupráci s lékařem. Ita Wegmanová, která společně s Rudolfem Steinerem položila základ anthroposofickému lékařství, viděla v umělecké terapii umění, které se obětuje pro léčení a uzdravující proces.

Náplň studia

V průběhu studia budou jednotlivé víkendy zahrnovat teoretické poznatky, přednášky na témata související s uměleckou terapií, pravidelná cvičení v kreslení, malbě a modelování, součástí budou také projekty, vlastní domácí práce a ve čtvrtém roce také praxe studentů. 

Tematické okruhy:
• Co je umění. Co je terapie. Jak se umění stane terapií.
• Terapeutický vztah mezi pacientem a terapeutem. Jak terapeut pracuje sám na sobě.
• Práce s vlastní zkušeností a proměnou.
• Vnímání, hledání hlubšího prožitku a významu uměleckých děl z hlediska terapie.
• Umělecko - terapeutické techniky malování, kreslení, modelování.
• Nauka o barvách podle J. W. von Goethe. Nauka o barvách podle R. Steinera.
• Dějiny umění a práce s uměleckými díly.
• Všeobecná nauka o člověku.
• Psychologie a psychiatrie
• Propojení medicíny a vlivu uměleckých procesů na tělesné funkce

Forma studia

Studium je čtyřleté a probíhá dálkovou formou. Každý rok zahrnuje 9 víkendových setkání (pátek večer - neděle) a závěrečné letní soustředění v Sociálně-terapeutickém centru v Nové Vsi nad Popelkou. 
Časová dotace: 198 hodin/rok + letní soustředění

Vedoucí studia

Bc. Ada Rosin, dipl. arteterapeut

Kristýna Brabcová

Studiem budou provázet další lektoři Akademie Tabor, lektoři ze zahraničí a bude možné se setkat s terapeuty z dalších oblastí.

Setkání pro zájemce

Pro zájemce o studium budou v Akademii Tabor 16. února a 20. dubna 2018 od 16.30 hod. připravena setkání, kde se dozvědí vše potřebné o studiu.

Podmínky k přijetí

Předností je věk uchazeče 26 let, zájem o obor, chuť tvořit a poznávat a vítaná je zkušenost či vzdělávání ve zdravotnictví, v sociálních službách nebo uměleckých oborech. K pohovoru prosím zašlete přihlášku s životopisem (strukturovaný a volně psaný) a přineste ukázky prací za poslední dva roky.

Přijímací pohovory

 

Cena studia

32 000,- Kč/rok.
Základní materiál bude zahrnut v ceně studia, v případě potřeby bude nutné další materiál pořídit samostatně.     

Mám zájem o studium →